...

Farmy fotowoltaiczne, czyli sposób na pozyskiwanie energii ze słońca

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na czystą, zrównoważoną i tanią energię, farmy fotowoltaiczne stają się kluczowym elementem transformacji energetycznej wielu przedsiębiorstw w całej Polsce. To nowoczesne instalacje, składające się z setek lub nawet tysięcy modułów paneli słonecznych ustawionych na wspólnej przestrzeni, które zamieniają promienie słoneczne na elektryczność. Ich budowa jest opłacalna z wielu względów. Jakich? Czytaj dalej, aby poznać szczegóły.

Budowa farmy fotowoltaicznej

Czy budowa farmy fotowoltaicznej się opłaca?

Farmy fotowoltaiczne na całym świecie przynoszą realne zyski. Ich głównym celem jest nie tylko produkcja prądu na potrzeby danego przedsiębiorstwa, ale wytwarzanie takiej ilości energii, którą następnie można sprzedać, a dodatkowe dochody z nadwyżkowej energii sprzedawanej do sieci przeznaczyć na różne cele biznesowe. Po początkowych kosztach inwestycji, farmy fotowoltaiczne oferują też znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, a do tego generują energię bez emisji gazów cieplarnianych niszczących naturalne środowisko. Dodatkowo są kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju, promując niezależność energetyczną i redukując zależność od tradycyjnych źródeł paliw kopalnych. Jak więc widać budowa farm fotowoltaicznych to zdecydowania inwestycja, która się opłaca.

Podstawowe informacje dotyczące budowy farmy fotowoltaicznej

  • Wybór lokalizacji: Pierwszym krokiem w budowie farmy fotowoltaicznej jest staranna analiza lokalizacji oraz rozpoznanie infrastruktury elektroenergetycznej przedsiębiorstwa. Wybierane obszary powinny charakteryzować się dużą ilością dostępnego światła słonecznego i korzystnymi warunkami atmosferycznymi. Lokalizacja powinna być też łatwo dostępna dla pracowników i sprzętu budowlanego. Działa przeznaczona do budowy farmy fotowoltaicznej musi spełnić szereg norm związanych z wymiarami, nasłonecznieniem czy odległością do linii dystrybucyjnej.
  • Panele fotowoltaiczne: Moduły fotowoltaiczne są głównym elementem farmy. Zazwyczaj wykonane są z krzemowych komórek słonecznych, zdolnych przekształcać światło słoneczne w elektryczność. Panele są montowane na specjalnych konstrukcjach, takich jak wsporniki lub tracker, które umożliwiają im optymalne wykorzystanie światła słonecznego.
  • Projekt koncepcyjny farmy: Podczas projektowania farmy fotowoltaicznej konieczne jest przygotowanie opisu inwestycji, specyfikacji wszystkich urządzeń, wizualizacji czy kosztorysu całego projektu.
  • Magazynowanie i sprzedaż energii według obowiązujących zasad i stawek: Niektóre farmy fotowoltaiczne wykorzystują systemy magazynowania energii, takie jak baterie. To pozwala na gromadzenie nadmiaru energii w czasie słonecznych dni i korzystanie z niej w okresach mniejszej produkcji, co zwiększa niezależność od tradycyjnych źródeł energii.
Budowa farmy fotowoltaicznej
Budowa farmy fotowoltaicznej

Montaż farm fotowoltaicznych przez SOLARIS PRO

W Solaris Pro, wraz ze swoimi Klientami, TWORZYMY PRZYSZŁOŚĆ, zajmując się budową farm fotowoltaicznych. Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie montażu tego typu inwestycji. Wyrównujemy i grodzimy teren, wykonujemy fundamenty, montujemy stoły, moduły i inwertery wraz z okablowaniem, instalujemy stację transformatorową. Pomagamy i wspieramy Klientów od momentu rozpoczęcia budowy do formalnego jej zakończenia. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły współpracy.

POSTAW NA SPRAWDZONĄ JAKOŚĆ!