W kwestii pomp ciepła wszystkie niezależne opracowania są jednoznaczne i żadne z nich nie poddaje w wątpliwość sensu instalowania pomp ciepła jako ogrzewania w domach. W Polsce i na zachodzie masowo instalowane są pompy ciepła, a temu zjawisku towarzyszy znaczny wzrost ich cen. Marek Miara z Instytutu Fraunhofera tłumaczy w wywiadzie dla wyborcza.biz z czego wynika wzrost cen pomp ciepła.
Tempo instalacji pomp ciepła znacznie przyspieszyło. Zdaniem Marka Miary z Instytutu Fraunhofera w ciągu kilku lat liczba instalacji tych urządzeń grzewczych osiągnie wartości planowane na dłuższy okres czasu. Jednym z czynników, który zintensyfikował tę rewolucję na rynku urządzeń grzewczych jest agresja Rosji na Ukrainę.
Rynek pomp ciepła – perspektywy
Do osiągnięcia celów klimatycznych do 2050 r. globalnie powinno być zainstalowane 1,8 mld pomp ciepła. Z wyliczeń eksperta wynika więc, że w 2050 r. statystycznie co piąta osoba na świecie będzie korzystać z tego źródła ciepła. Już w 2045 r. pompy ciepła powinny pokrywać 50 proc. całego zapotrzebowania na ciepło. Postępy w instalacji pomp ciepła widać w Niemczech i Polsce. Nasi zachodni sąsiedzi w ubiegłym roku zainstalowali 150 tys. pomp ciepła. W Polsce było to 90 tys. Jak wskazuje Marek Miara, ale też inne organizacje skupione w temacie pomp ciepła, w przypadku Polski w tym roku te liczby będą jeszcze wyższe. Wszystko oczywiście zależy od logistyki i dostępności sprzętu na rynku.
Skąd bierze się wzrost cen pomp ciepła?
W przypadku wielu produktów wysoki popyt sprzyja wzrostowi cen. To zjawisko jest widoczne także w przypadku pomp ciepła i nie chodzi tu tylko o ceny samych urządzeń. Z informacji przekazywanych przez dostawców sprzętu na rynek polski, już w tym roku mieliśmy do czynienia z dwoma, a w niektórych przypadkach trzema podwyżkami cen samych urządzeń. Do tego dochodzą koszty instalacji pompy ciepła, a te wynikają z wyższych kosztów prowadzenia binzesu – zmiany podatkowe, wzrosty cen paliwa, energii, inflacja, nie mówiąc już o goniących terminach i …. niedoborach wykwalifikowanej kadry.
Brak wykwalifikowanych instalatorów
Jak wskazuje we wspomnianym wywiadzie Marek Miara, to właśnie brak wykwalifikowanych instalatorów przyczynia się do wzrostu kosztów instalacji pomp ciepła. Jego zdaniem, w Niemczech to właśnie koszty montażu stanowią większą część kosztów. Marek Miara podaje także przykład z rynku niemieckiego, gdzie instalacja pompy ciepła dla typowego budynku to często koszt 45 tys. euro, z czego cena samego urządzenia stanowi mniej niż ¼ tych kosztów.
Prawie 80 proc. kosztów to koszty instalacji
Ekspert z Instytutu Fraunhofera wskazuje, że pozostałe 78 proc. kosztów instalacji pomp ciepła to wynagrodzenia dla instalatorów oraz inne koszty i dodaje, że dzięki dotacjom do pomp ciepła, klienci płacą mniej, ale znaczną część dotacji inkasuje instalator.
Firmy instalatorskie dyktują dowolne ceny i to nie jest normalne. Ale dobra wiadomość jest taka, że nie będzie to trwać wiecznie. Wkrótce sytuacja powinna się unormować.
Komentarz Marka Miary w wywiadzie udzielonym portalowi Wyborcza.biz
Udział kosztów w Polsce
Z analizy redakcyjnej wynika, że rozkład kosztów w Polsce zdecydowanie różni się od kosztów na rynku niemieckim. W przypadku oferty na montaż pompy ciepła o nominalnej wydajności grzewczej równej 6 kW, cena samego urządzenia stanowi prawie 60 proc. kosztu inwestycji. Analizowana oferta dotyczy montażu pompy ciepła ze zbiornikiem buforowym i zasobnikiem c.w.u. W ofercie przyjęto, że dom ma jeden obieg grzewczy, a także, że fundament pod pompę ciepła został wykonany przez klienta. To, w którym kierunku pójdzie ten trend i czy za kilka lat nie zobaczymy takiej samej tendencji co w Niemczech – zobaczymy.
Czy ceny pomp ciepła spadną?
Ceny pomp ciepła (samych urządzeń) mają szansę spaść, jeśli po pierwsze zadziała efekt skali – produkcja będzie większa, a z drugiej strony jeśli wprowadzona zostanie automatyzacja procesów technologicznych. Z naszego rodzimego podwórka wiemy, że po pandemii zmieniło się podejście do łańcucha dostaw. Azjatyccy producenci pomp ciepła mierzą się co dzień z wyzwaniem logistycznym. Pisaliśmy też, że ich rozwiązaniem na to zjawisko jest uruchomienie produkcji w Europie. Przykładem może być nowa fabryka firmy Daikin, która powstanie w Ksawerowie, w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
- Więcej nowej fabryce Daikin przeczytasz tutaj: Europa to najwyższy priorytet! W Polsce powstanie ogromna fabryka pomp ciepła!
Docelowa zdolność produkcyjna nowej fabryki pomp ciepła wyniesie imponujące 400 tys. urządzeń rocznie. Dla porównania, w ubiegłym roku w Polsce i Niemczech łącznie zainstalowano 240 tys. tych urządzeń, a w całej Europie odnotowano sprzedaż 1 mln pomp ciepła.
Pompa ciepła oszczędności
Pompy ciepła mają przewagę nad innymi urządzeniami grzewczymi w postaci znacznych oszczędności eksploatacyjnych. Marek Miara podaje, że za naszą zachodnią granicą w kiepsko zaizolowanych domach zmiana ogrzewania gazowego na pompę ciepła obecnie wiąże się z około 4 tys. euro oszczędności kosztów rocznie. Nic więc dziwnego, że popularność tych urządzeń rośnie, skoro w ciągu jednego roku można zaoszczędzić równowartość prawie 19 tys. zł. Porównanie kosztów pomp ciepła i kotłów gazowych jest dostępne TUTAJ.
Źródło: Wyborcza.biz, GLOBENERGIA