Dynamicznie rosnące ceny prądu i ogrzewania sprawiają, że fotowoltaika już sama w sobie jest dobrym pomysłem. Dzięki niej generujemy czystą energię, nie musimy przejmować się podwyżkami cen energii i oszczędzamy na rachunkach nawet do 90%. Warto jednak pamiętać, że jeśli jednak dodatkowo wykorzystamy dotacje na fotowoltaikę w 2022 roku, cała inwestycja może zwrócić się w ciągu zaledwie 3-5 lat. Kto i w jakim zakresie będzie mógł liczyć na wsparcie? Czy będą nowe progamy? Oto (prawie) wszystko, co warto wiedzieć w temacie “Fotowoltaika – dofinansowanie 2022”!

Fotowoltaika: czy dofinansowania są kołem napędowym słonecznej rewolucji?

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, blisko 80% tej mocy zawdzięczamy mikroinstalacjom, czyli systemom fotowoltaicznym o mocy do 50 kW. Instytut Energetyki Odnawialnej wyliczył, że ich udział w obrotach na rynku fotowoltaiki w 2020 roku wyniósł ok. 8,3 mld złotych. Co zachęciło właścicieli mikroinstalacji do inwestycji?

Jak wynika z badania “OZE Index – Fotowoltaika oczami Polaków” przeprowadzonego przez ARC na zlecenie firmy Alians OZE, główną motywacją była możliwość produkowania darmowej energii – tej odpowiedzi udzieliło 62% badanych. Drugim powodem, który pchnął respondentów do montażu fotowoltaiki były jednak dofinansowania – nimi kierowało się aż 50% badanych.

Jakie zmiany w dotacjach na fotowoltaikę w 2022 roku?

Największa rewolucja zaszła w programie bezpośrednich dopłat do fotowoltaiki znanych jako program Mój prąd – w 2022 roku czeka go spora reorganizacja. Choć na razie brak szczegółów, wiadomo, że kolejna 4 edycja ma premiować rozwiązania zwiększające autokonsumpcję, czyli m.in. magazyny energii, ciepła i chłodu czy systemy zarządzania energią w gospodarstwach domowych. Oprócz tego, bardzo prawdopodobne, że wysokość dotacji (która notabene w 2021 roku została zmniejszona z 5.000 zł do 3.000 zł) będzie uzależniona od zakresu przeprowadzonych inwestycji.

Bez zmian nie obeszło się także w innym doskonale znanym programie, jakim jest program Czyste powietrzeW 2022 roku powinny nadal obowiązywać wyższe progi dochodowe wprowadzone w 2021 roku, uprawniające do otrzymania 5.000 zł dotacji na fotowoltaikę. Dla gospodarstw jednoosobowych, limit uprawniający do skorzystania z najwyższego poziomu dofinansowania wyniesie 2.189 zł. W gospodarstwach wieloosobowych kwota graniczna wyniesie 1.564 zł na osobę.

Nie jest również wykluczone, że zmiany w innych programach będą zachodzić również w trakcie 2022 roku – NFOŚiGW (zarządzający dofinansowaniami) może bowiem dostosowywać ich zasady do sytuacji panującej na rynku.

Fotowoltaika – lista dotacji i dofinansowań w 2022 roku

Jak powyżej widać , w roku 2022 będą dostępne właściwie wszystkie ogólnopolskie programy wspierające inwestycje w odnawialne źródła energii. Większość z nich, zgodnie z regulaminami, ma być realizowana przez najbliższe kilka lat.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *