W ostatnich tygodniach fotowoltaika wróciła na pierwsze strony gazet. Rządz zapowiada zmiany. Czy to oznacza upadek branży? W żadnym wypadku. Przeanalizowaliśmy projekt ustawy oraz proponowane rozwiązania.
Wciąż jeszcze nie mamy ostatecznej pewności, jak będzie wyglądała fotowoltaika w 2022. W tym artykule opisujemy obecny stan projektów ustaw, które ukształtują opłacalność fotowoltaiki od kwietnia 2022 roku.
Fotowoltaika – zmiany – 2022
Ważna aktualizacja z 29 października 2021 – Pojawił się nowy projekt poselski o numerze 1704, który jest niemal identyczny, jak poprzedni. Najważniejsze zmiany:
Cały system zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia, nie od 1 stycznia.
Jeśli chcesz się załapać na stary system opustów, musisz do 31 marca 2022
a) zamontować i przyłączyć mikroinstalację do sieci elektroenergetycznej,
b) wysłać poprawne zgłoszenie do zakładu energetycznego,
Jeśli do 31 marca wyślesz (właściwie Twój instalator wyśle) niepoprawne zgłoszenie, operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego wezwie Cię do wysłania poprawionego zgłoszenia w terminie 14 dni. Wskaże też, czego brakuje. Jeśli w ciągu tych 14 dni wyślesz poprawne zgłoszenie – załapiesz się na system opustów.
Zatem nie ma stresu. Nawet jeśli energetyka nie dostarczy do 31 marca licznika dwukierunkowego, albo nawet jeśli instalator za pierwszym razem źle wypełni zgłoszenie, nie stracisz prawa do opustów.
Żeby się o tym wszystkim upewnić, podpisz z instalatorem umowę, że zamontuje instalację i wyśle powiadomienie do 31 marca 2022. I będziesz bezpieczny.
Ważna aktualizacja z 28 października 2021 – Projekt poselski dotyczący zmian w OZE został wycofany
Aktualizacja z 27 października 2021 – do projektu poselskiego przyjęto kilka prostych, korzystnych dla prosumentów poprawek. Przedłużono okres rozpoczęcia do 31 stycznia.
Ważna aktualizacja z 15 października 2021 – do projektu poselskiego przyjęto liczne poprawki. Jego niektóre obecne założenia to:
- Jeśli wprowadzisz prąd do sieci po 1 kwietnia 2022 będziesz miał obecny system opustów do 30 czerwca 2022
- Potem będziesz rozliczany według wartości energii wyprodukowanej i pobranej z Twojego domu. Dokładnie ten system omawiamy poniżej.
- Prosumentem wirtualnym będziesz mógł zostać dopiero w 2024 roku
- Ale już wcześniej Ty i Twoi sąsiedzi w bloku będziecie mogli zostać prosumentem zbiorowym, co ma ogromny potencjał ze względu na wyższą autokonsumpcję i niższe ceny przy większej instalacji.
Czy od 2022 fotowoltaika będzie się opłacać?
Fotowoltaika opłaca się teraz i nadal będzie się opłacać po zmianach. Opłacała się nawet przed rokiem 2016, gdy nie było jeszcze systemu opustów, a moduły fotowoltaiczne były dużo droższe. Podobne prawo obowiązuje w innych krajach Europy i tam fotowoltaika rozwija się prężnie.
Kluczem opłacalności fotowoltaiki po 2022 roku będzie zwiększenie autokonsumpcji. Pomocni mogą być też agregatorzy oraz społeczności obywatelskie. No i powolutku, z każdym rokiem, coraz tańsze robią się magazyny energii.
Dodatkowo powstaną ułatwienia organizacyjne do wznoszenia nowych instalacji, pod nazwą prosumenta zbiorowego i prosumenta wirtualnego. Pomocni mieli być też agregatorzy, którzy mieli zacząć działać już od 2022 roku, ale najwyraźniej wejdą do gry dopiero w przyszłych latach.