...

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Popularność motoryzacji elektrycznej stale rośnie. Coraz częściej na naszych ulicach można zobaczyć samochody elektryczne. Mimo że ich cena nie jest niska,  zainteresowanie takimi pojazdami sukcesywnie wzrasta. To zasługa rozwoju infrastruktury z nimi związanej i zmiana w podejściu do dbałości o powietrze, jakim oddychamy. Zwiększający się każdego roku smog w polskich miastach jest silnym motywatorem do szukania rozwiązań w ekomobilności. Jest oczywiste, że pojazdy te wymuszają coraz większą liczbę stacji ładowania w infrastrukturze energetycznej i drogowej, ale zarazem wymuszają też coraz większą wydajność samych ładowarek co podyktowane jest dążeniem do maksymalnego skrócenia czasu ładowania każdego pojazdu elektrycznego lub hybrydowego typu PLUG-IN.

Z danych udostępnionych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że na koniec stycznia 2022 roku zarejestrowanych było w Polsce 39 328 samochodów osobowych i 1 738 samochodów użytkowych z napędem elektrycznym. W porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku to wzrost odpowiednio w pierwszej grupie o 88%, a w drugiej – o 145%. To potwierdza  zdecydowanie rosnące zainteresowanie Polaków „elektrykami”.

Do tego można zaobserwować coraz szybszy rozwój infrastruktury ładowania. Pod koniec stycznia 2022 roku działało w naszym kraju 1992 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. 28% z nich to stacje szybkiego ładowania prądem stałym (DC), a 72% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy do 22 kW. Część właścicieli samochodów elektrycznych decyduje się  własną domową stację ładowania samochodów.

RODZAJE STACJI ŁADOWANIA SAMOCHODÓW

WALLBOX

Małogabarytowe, naścienne i kompaktowe stacje ładowania przeznaczone zarówno do użytku prywatnego jak i publicznego. Są kompatybilne z pojazdami BEV i PHEV dzięki zintegrowanemu kablowi zakończonemu wtykiem Type 2.

STACJE ŁADOWANIA AC

Stacje ładowania prądem przemiennym. Idealne rozwiązanie jako przydomowe ładowarki oraz ogólnodostępne punkty ładowania.

  • TYPE 1 – SAE J1772 – wtyczka wykorzystywana w przypadku wolnych stacji ładowania (do 7,4 kW), tego typu rozwiązania są bardzo rzadko stosowane w Europie,
  • TYPE 2 – Mennekes – wtyczka obsługująca instalacje jedno- i trójfazowe, w pierwszym przypadku pozwala na ładowanie pojazdu z mocą 3,6 kW, a w drugim – do 44 kW;

STACJE ŁADOWANIA DC

Stacje szybkiego ładowania o duzej mocy. Stawiane wszędzie tam gdzie liczy sie szybkość ładowania.

Rodzaje wtyczek:

  • CHAdeMO – wtyczka o mocy ok. 50 kW, najczęściej stosowana w pojazdach japońskich i koreańskich – standardem europejskim jest typ CSS,
  • CCS – wtyczka o mocy 50 kW, która umożliwia ładowanie pojazdów przy użyciu prądu przemiennego oraz stałego,
  • Tesla Supercharger – złącze do pojazdów Tesla, o mocy 50–120 kW.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych: Kraków

Ilość właścicieli aut napędzanych energią elektryczną z roku na rok wzrasta, pomimo że ceny wciąż nie należą do najniższych. Producenci starają się uatrakcyjniać swoje oferty, organizując co jakiś czas promocje, a państwowe dofinansowania również stają się pewnego rodzaju wabikiem dla osób zainteresowanych zakupem pojazdów wykonanych w tej technologii. Kierowców nastawionych do niej nieco mniej przychylnie również nie brakuje, jednak nie ulega wątpliwości, że przemysł aut elektrycznych wciąż będzie się rozwijał, głównie ze względu na trendy proekologiczne, które docelowo mają poprawić kondycję całej naszej planety, ograniczając jej zanieczyszczenie. Żeby jednak popularność tego typu samochodów wzrastała, konieczne jest nie tylko ich ulepszanie i poprawa parametrów oraz osiągów, ale również inwestycje w szybki rozwój infrastruktury, związanej z użytkowaniem takich aut, gdzie głównym aspektem jest budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Jakie stacje ładowania samochodów elektrycznych rozróżniamy?

Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że tego typu urządzenia służą do bezpiecznego i łatwego ładowania baterii, znajdujących się w autach elektrycznych. Nie każdy może jednak orientować się jeszcze, jakie rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych występują na rynku, a są nimi:

  • domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych, znana pod nazwą Wallbox;
  • stacja ładowania AC;
  • stacja ładowania DC.

Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych to jeden z elementów, który różnicuje powyższe typy. Poza tym rodzaj prądu, jaki wykorzystywany jest w danym urządzeniu, a więc prąd przemienny AC lub stały DC. Ten drugi daje nam gwarancję dużej mocy, a więc jeśli sytuacja wymaga szybkiego naładowania auta, niezbędne będzie skorzystanie ze stacji ładowania samochodów elektrycznych oznaczonych symbolem DC. Natomiast to, co charakteryzuje domową stację ładowania samochodów elektrycznych to z pewnością jej kompaktowe rozmiary oraz łatwość obsługi w celu szybkiego i bezproblemowego ładowania samochodu. Będzie ona szczególnie przydatna i użyteczna, jeśli dom wyposażony jest w panele fotowoltaiczne.

Niezależnie czy stoisz przed koniecznością wyposażenia przedsiębiorstwa lub jakiejś instytucji w stacje ładowania samochodów elektrycznych, czy też planujesz po prostu prywatnie zainstalować domową stację ładowania samochodów elektrycznych, sprawdźcie koniecznie naszą ofertę. Daje ona bowiem gwarancję nabycia wysokiej jakości urządzeń, które z powodzeniem będą służyć przez długi czas, skutecznie ładując baterie aut elektrycznych.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – postaw na jakość.

Niezawodność i łatwość obsługi – tego właśnie oczekujemy od tego typu urządzeń, ale nie mniej ważny jest też aspekt finansowy. W naszej ofercie przykładamy wagę do wszystkich istotnych kwestii związanych z taką instalacją, aby była ona opłacalna. Nieważne czy jest to większa ładowarka, czy też domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych, cena w obu przypadkach z pewnością nie powinna niemile zaskoczyć, tak by montaż był ekonomicznie uzasadniony. Przy tym można oczywiście liczyć na wysokiej klasy urządzenia, dopasowanie do potrzeb każdego Klienta, zarówno pod względem wielkości, jak i mocy ładowania. Zapraszamy więc do kontaktu telefonicznego lub odwiedzenia nas w naszej siedzibie w Krakowie.

POSTAW NA SPRAWDZONĄ JAKOŚĆ!